Auschwitz-Birkenau: Wycieczka miniwanem z przewodnikiem

Zarezerwuj wycieczkę

Cena całkowita:
175 PLN
Gwarancja najniższej ceny
Dalej
Dalej
Powrót
Auschwitz-Birkenau: Wycieczka miniwanem z przewodnikiem
Język wycieczki:
Dorośli
Studenci
Dzieci
Do zapłaty
Kontynuując akceptujesz regulamin i Regulamin serwisu tpay.com.

HISTORIA

Jest 19 września 1940 r. Łomot do drzwi: Ubierać się i z nami!. Po dwóch dniach jestem w wagonie. Pociąg wlecze się, otwierają się drzwi, widzę napis: „Arbeit macht frei” i komin. Myślę, że to fabryka. Komendant naiwnych jak ja wyprowadza z błędu: „Popatrzcie to krematorium. Komin to jedyna droga na wolność”. – wspomina prof. Władysław Bartoszewski były więzień obozu.

To  miejsce terroru, które nie sposób opisać i zrozumieć.

Auschwitz był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, miejscem stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największym ośrodkiem natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. Przede wszystkim to miliony ludzkich historii, między innymi historia ojca Maksymiliana Kolbe, który oddał swoje życie za współwięźnia. Obóz został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau jest symbolem okrucieństwa ludzi wobec ludzi w XX w. 

Auschwitz I

Obóz macierzysty Auschwitz został założony 27 kwietnia 1940 r. Jednak prawdziwe piekło obozu rozpoczęło się 14 czerwca 1940 roku, kiedy to do obozu przyjechał pierwszy transport ponad 700 osób- polskich więźniów politycznych i polskich Żydów. Od tej pory Auschwitz stało się miejscem stopniowej zagłady przez stworzenie nieludzkich warunków egzystencji, wyniszczanie więźniów. Był to największy ośrodek natychmiastowej zagłady Żydów. Ogrodzenia, druty kolczaste, wieże strażnicze, baraki, szubienice, komory gazowe oraz krematoria świadczą o warunkach w jakich odbywało się hitlerowskie ludobójstwo na terenie dawnego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz I.

Birkenau

W 1941 z godnie z decyzją Heinricha Himmlera utworzono obóz Auschwitz II – Birkenau, około 3 km od obozu Auschwitz I. Birkenau to olbrzymia powierzchnia 140 hektarów. Na tym terenie powstało około 300 różnych budynków – baraków, latryn, wartowni, komór gazowych.  W czasie 3 lat istnienia pełnił on szereg funkcji: zaczęto go budować w październiku 1941 r. jako obóz dla około 125 000 jeńców wojennych, uruchomiono w marcu 1942 r. jako filię KL Auschwitz, przy czym pełnił równocześnie funkcję ośrodka zagłady Żydów
W Muzeum znajdują się rampy kolejowe na których dokonywano selekcji więźniów, krematoria, baraki, gdzie obecnie przedstawiono ekspozycję muzealne. W zbiorach Muzeum znajdują się również rzeczy osobiste więźniów, rzeczy odebrane deportowanym Żydom,  zdjęcia więźniów, dowody zbrodni pozostałe po sprawcach. Oprócz fotografii dokumentalnych, fotokopii dokumentów, modeli, rzeźb, wykorzystano w ekspozycji eksponaty historyczne między innymi: ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty w jakie były wyposażone pomieszczenia więźniarskie.

Zwiedzanie

  • Odbiór z miejsca zakwaterowania w Krakowie.
  • Wizyta w  Auschwitz I – około 2 godziny.
  • Przewidziana jest ok. 15 minutowa przerwa. 
  • Zwiedzanie Birkenau – ponad godzinę.
  • Powrót do miejsca zakwaterowania bądź do centrum Krakowa.

Odbierzemy Was z hotelu lub innego wskazanego adresu. Po zwiedzeniu Muzeum Auschwitz zobaczycie pobliski obóz Birkenau [Brzezinka] gdzie zabierze Was kierowca, będący do Waszej dyspozycji podczas całej wycieczki. Czas przejazdu z Krakowa do Auschwitz to około 1,5 godziny.  Podróżować będziecie klimatyzowanym busem. Na terenie Muzeum można robić nieodpłatnie zdjęcia.

Istnieje możliwość zamówienia lunch box’u (sałatka z makaronem, sosem majonezenowym, kurczakiem oraz warzywami, 2 kanapki z szynką, serem i pomidorem, batonik, napój – woda/coca-cola/sprite/mirinda.

Cena lunch box’u 20 zł. 

Certyfikaty

Partnerzy